Ето ни отново! Не сме дезертирали от фронта, просто бяхме в полагаемата се отпуска. После – празници. Ние, за разлика от една голяма православна държава, по Великден спазваме примирие. За това нямаше дописки от окопите. Иначе – теми бол.
Най-накрая доживяхме истински реформи в здравеопазването: „Таксата за престой в болница изненадващо падна от 5,80 на 1 лев“. Точно навреме, да зарадва електората преди празника. С гордост винаги сме отбелязвали, че ние твърдо и устойчиво държим първенството по брой болници и хоспитализации в Европа. Не, че таз такса беше фактор, дето да въведе контрол от страна на пациента чрез минимално доплащане, върху ползването на болнична помощ, която по принцип е най-скъпа. То повечето народ е освободен от нея, а максимумът беше фиксиран на 58лв. на година – за 10 и повече дни. Сумата, не беше мърдала от 2012, когато сдадохме поста на главнокомандващ. Тя едва ли е попречила на нечие лечение, или пък е разорила пациент. Действието по редукцията ѝ в случая е чисто символично. Вид обръщение към населението, подканващо го да се влиза в болница повечко. Което вече си е истинска реформа. Първоначално се чудихме, що не я махнаха напълно. Обаче после се досетихме за смисъла на стратегическия ход. Вероятно е с цел да остане място за подобни реформи и през следващите години. Например 2026 може да се свали на 75ст ( 38 евро цента, щото нали в това ще плащаме), после на 20 цента – и т.н. Накрая да се мине в контранастъпление, като се въведе такса за престой, дето болницата да плаща на пациентите за всеки ден хоспитализация. Всички ще са доволни, казваме ви. Кой не се радва, когато вземе някой лев? И болниците ще са доволни. Ще се увеличи пациентопотока. Лежиш и получаваш. Край на незаетите легла. Трябва само здравната вноска да вдигнем, пътеките да повишим. Хвърли на народа трохите, да се радва, докато го скубеш далеч по-мащабно. То и сега комисионните за изпращане на пациенти не са нещо непознато. Що да не включим самите пациенти в точенето на здравната каса? Стратегическо мислене трябва. Смятаме, че има фигури на ръководни позиции с такова. Което ни радва.
„НЗОК обогатява здравните досиета на пациентите“ Още една изненада. До сега „НЗОК“ и „обогатява“ в едно изречение вървяха само по отношение на някои хора. В случая обаче става въпрос за друго - прехвърляне на данни от информационната система на касата, към НЗИС, където са здравните ни досиета. Действието е похвално и го приветстваме. За другото обогатяване – не чакайте официално прессъобщение на сайта на институцията.
„АГ-то в Перник затваря врати, родилките ще пътуват до София“ Винаги е хубаво, когато системния труд не е напразен, а дава резултат. В случая трудът е на политическо ниво и е свързан с унищожаване на националната здравна система. Перник е нещо като индикатор, литмус, дето викаше лидер на една променлива партия. Преди няколко месеца подобна новина се въртеше за детското отделение там. Причината – няма персонал. Пенсионерите се оказаха доста безотговорни. Акушерка на 78г. взела, че напуснала. Последвали я и други от тази възрастова група. За това който иска да бременее и ражда – ей му я София. „Майчин дом поемат ражданията от Перник“ – звучи почти като самоотвержен ход на държавната болница, ама няма много общо с действителността.
Родилките ще бъдат поети от всички премного софийски болници, чиито капацитет расте в обратна пропорционалност на броя на ражданията. Е, ще има селекция по имуществен ценз, ама и за тези с нисък такъв или неосигурените ще се намерят желаещи. Касата плаща за всички, скъпа пътека на новороденото може да се врътне. Не е безнадеждна ситуацията. Даже си е почти оптимистична, защото от лекарския съюз знаят решението: „БЛС иска по-висока здравна вноска, за да не закриват отделения и болници“ Каква е връзката на едното с другото, само няколкото човека, наричани съкратено БЛС и странно защо говорещи от името на всички лекари знаят. Ние не знаем. Виждаме, че сегашната здравна вноска хич не е спряла откриването на отделения или цели болници. Та допускаме, че не в размера ѝ е причината. И други неща допускаме, какви цели и интереси обслужва тази организация, която уви, познаваме твърде добре, а по закон – ежемесечно финансираме. Ама няма лошо. Нека я вдигнат пустата вноска. И да приложат нашето предложение за реверсивната потребителска такса, дето направихме по-горе.
За да сме обективни относно съсловната организация, трябва да отбележим, че тя върши страхотна дейност: „БЛС решава дали да подпише анекса към Националния рамков договор“. Решението ще е на събор в Несебър. Хотелът е хубав. Решението, дето всички знаем какво ще е, също е правилно. Само трябва да се внимава с калориите. Други препоръки към събитието нямаме.
Добрият пример е заразен. „Сестрите настояват за договори с НЗОК“ На кратко, тяхната съсловна организация, където по подобие на лекарския съюз със закон са задължени да членуват сестри, акушерки, лаборанти и т.н., иска те да имат директни договори с касата, а самата организация да участва в преговорите, както батковците и каките от БЛС. Ние в първото искане виждаме някаква логика за определени дейности. За другото – познавайки естествения процес на дегенерация на т.нар. „договорно начало“, то имаме резерви относно смисъла на включването на нови казионни субекти в него.
„Лекари от Пета градска хвърлиха оставки“. „Лекарите от Пета градска болница оттеглят молбите си за напускане“. Двете новини, отразени на национално ниво, са в интервал от десетина дни и не се нуждаят от допълнителен коментар. Споделяме ги само като илюстрация на динамизма на събитията в сектора, която може да се оприличи с откритото от Робърт Браун през 1827г. движение на микрочастиците.
„Да ти поставят диагноза „СТРАХ““ В два последователни журналистически материала NOVA TV ни потапя в мистичния свят на биорезонанса. Общо взето – пълна шарлатания. И като такава – естествено добре платена. Нищо ново, нищо неочаквано. Ние изгледахме предаванията не толкова от мерак да научим що е то „биорезонанс“ и има ли той почва у нас, а от интерес да разберем какво е посланието на медията. Щото живеем в свят, където информационните потоци предопределят много неща. Останахме объркани. На сайта на същата медия се намира рубриката „Доктор Здраве Podcast“, където може да намерите материал от близо час озаглавен „Биорезонансна диагностика и лечение на заболявания“. В него млад момък, представен като „физиотерапевт-акупунктурист и диагностик“ говори турбо глупости, по нищо не отстъпващи на тъпизмите, с които лелките заснети със скрита камера баламосват наивниците в репортажа. Не ни стана ясен и финалния призив за реакция от здравно министерство и РЗИ. Какво точно се очаква от тях? Да контролират явна шарлатания? Да напишат медицински стандарт „Биорезонанс“ ? По-малка ли ще стане измамата, ако се прави по правила или със сертификати? Какъв е смисъла един път да даваш трибуна на шарлатани, а после да разобличаваш същата шарлатания? Такива въпросчета ни минаха през главата, докато гледахме. Иначе сме повече от толерантен към подобни "диагностични" и "лечебни" методи. Щото ги разглеждаме като съвременната форма на естествен подбор. Нещо полезно за разграничаване на хората с различен умствен багаж. Толкоз.
Да завършим с поглед към съседите. „Турция забрани планираното секцио в частни клиники“. Причината е, че страната се изкачи на едно от първите места по брой цезарови сечения на 1000 раждания. А цезаровото сечение, противно на това, което може би си мислите, далеч не е най-доброто във всички случаи както за майката, така и за детето. Включително по отношение фертилността. Пък Ердоган явно се вълнува от демографията. А защо частните клиники? Ами щото процентът на цезарови сечения в тях е над 71, докато в държавните – 31%, а в университетските 59%. Хората имат здравна политика и я прилагат. Преди години ние се потрудихме да направим подобен анализ за нашата родина, даже го публикувахме в медицинско списание. Данните ясно показваха, че честотата на цезаровите сечения е значително по-голяма в частните структури, при това без да има някаква медицинска причина за такова поведение. Обаче нищо не последва. В същност може и да е последвало – да се е увеличила честотата на секции в общинските и държаните болници, догонвайки частните. Нали всички са търговски дружества, бизнесът винаги трябва да е на първо място.
„Гърция: Настояват пенсионирани лекари да не могат да заемат ръководни длъжности“. Настояването е на Общогръцката медицинска асоциация, еквивалент на тукашния БЛС. Луди хора. С какви глупости се занимават, вместо като нашите кротко да си повтарят, че искат увеличение на здравната вноска и това е универсалното решение на всички проблеми. Такова нещо у нас няма как да стане. Даже по едно време си мислихме, че за ръководни длъжности тук специално се търсят хора в пенсионна възраст, че и след нея. На база собствени кариерни преживявания. Ама не бяхме прав. Възрастта не играе никаква роля. Първостепенните качества, дето се ценят на наша територия са послушание, пластичност, безличност и компрометираност. Последното – като гаранция в случай, че някой се отклони от ключовите първи три. Да може да го върнат бързо в правия път, като му извадят подходящия за целта документ. Та да не се чудим за успехите ни на здравеопасния фронт, а и като цяло в иначе много хубавата ни страна.